Halı yıkamada birinci aşama ölçme,leke ve toz alma işlemi  • Özel servis araçlarımızla halılar adresinizden alınır,
  • Fabrikamıza getirilen halılara müşterimize özel kodlar verilir ve etiketlenir.
  • Sonra halılarınız ölçüm ve leke kontrol işleminden geçirilerek kayıt işlemleri yapılır.
  • Daha sonra halılar türlerine göre ayrılarak en son teknoloji ürünü olan toz alma makinemizde dakikada 15.000 vuruş yaparak halılar toz, kum, deri döküntüsü gibi katı partiküllü kirlerinden arındırılır. Tamamen kapalı ortamda gerçekleşen bu işlem ile çıkan toz ve kirler özel filtrelerden geçirilerek torbalarda biriktirilir. Yani atmosfere bırakılmadığından çevreye de olumsuz etkileri önlenmiş olur,

.


Halı yıkamada ikinci aşama yıkama işlemiHalılarınızın toz alma işleminden sonra yıkama aşamasına geçirilir. Halı yıkama işlemi hafife alınacak bir olay değildir. Minicik yavrularımızın gönüllerince halıların üzerinde eğlendiklerini düşünürsek ne kadar hassas bir işlem olduğunu görebiliriz. Dolayısıyla halı yıkama aşması profesyonel olması gerekmektedir.

Halı yıkama fabrikamızda halı yıkama için özel üretilmiş tam otomatik halı yıkama makinaları kullanmaktayız. Makinaların en büyük avantajı dakikada 1000 devir ile dönen fırçaların kullanılmasıdır. Bu çok yüksek devirde dönen fırçalar halının en dip noktasındaki kirleri bile temizlemektedir. Hijyen bir temizlemeden geçen halılarınızın durulama aşaması da yine aynı makinalarda yapılmaktadır. Halı yıkama makinasında durulanan halılar halı şampuanından tam olarak arınır.


Halı yıkamada üçüncü aşama sıkma işlemiHalı yıkama sıkmadan olmaz. Yine çok önemli bir işlem olan sıkma işlemi özel olarak üretilen halı sıkma makinaları aracılığı ile gerçekleştirilir. Yukarıda anlatılan halı yıkama evrelerinden geçerek, sıkma aşamasına gelen halılar 1500 - 2000 devirde sıkma işlemi gerçekleştirilir.Halılarınızda hiç su kalmayana kadar sıkılır.


Halı yıkamada dördüncü aşama kurutma işlemiHalı sıkma makinasından çıkan halılar kalite kontrolden geçirilerek halı kurutma bölümüne asılırak 24 saatte tamamen kuru hale getirilir.İyice kuruyan halılar, askılardan toplanıp kalite kontrol masası üzerine açılır. Kalite kontrolden geçen halılar hav alma makinasından geçirilip parfümleme işlemi gercekleşir.Halı yıkamanın en son evresi olan ambalajlama işlemi tamamlanarak temizlik öyküsü tamamlanır ve halılar pırıl pırıl teslimata hazır hale getirilir.


Halı yıkamada son aşama halılarınızın teslimatıHalı Yıkama


Halı yıkama adına pek çok ev veya iş yerlerinden alınarak firmaya yıkanmak ve temizlenmek üzere getirilen halıların temizleme ve ayrım aşamalarında karışmaması için kişiye özel verilen bir abone numarası veya barkod, her bir halıya tek tek iliştirilir. Halı barkotlama, karışıklığı gidermek için, mecbur yapılması gereken bir yöntemdir.

Adresten alınan halıların yıkama işlemine geçmeden önce halılar türlerine göre ayrılmaktadır. Bunun nedeni ise halı çeşitlerine göre uygulanan yıkama işlemidir. Halıların türlerine göre yıkama işleminde kirlilik oranına göre kullanılacak halı yıkama Deterjanlarının halıya zarar vermemesi için en uygun oranda malzeme kullanılmalıdır. Türleri açısından diğer halılara göre daha hassas olan halılarda yıkama işlemi ve kullanılan temizlik malzemesine özen gösterilmelidir. Örnek verecek olursak bir makina halısı ile bir el dokuması halı arasında çok fark vardır. Birine kullanılan deterjan diğerine de aynı oranda kullanılamaz. Eğer yıkama işlemine tabii tutulacak halıda çıkması mümkün olmayan lekeler veya yırtıklar mevcutsa müşteriye derhal bilgi verilmelidir. Çünkü haber verilmeden yapılan işlemlerde müşteri ve halı yıkama firmaları da zarar görmektedir.

Halı Yıkama İşlemine Geçilmesi


Halı yıkama işlemi birkaç aşamadan oluşmaktadır. Yıkama işlemi halıların türlerine göre farklılık gösterebilir. İlk aşamada toz alma veya toz silkme işlemi yapılır. Toz alma işlemi Nur Konfor halı temizleme firmamızda özel tasarlanmış toz silkme makineleri ile yapılmaktadır. Bazı hassas halılar bu işleme tabii tutulmayabilir. Toz silkeleme işleminden sonra halılar yıkama havuzlarına alınır. Havuz adından da anlaşılacağı gibi içi suyla dolu özel yapılmış bekletme alanlarıdır. Havuzlara alınmasının nedeni halılarda zamanla katmanlaşmış leke veya kirlerin yıkamadan önce yumuşamaya yüz tutmasıdır. Sonra halılar havuzlama aşamasına alınır. Havuz sırasında havuza katılan deterjanlar, yumuşatıcılar ve temizleme ilaçları sayesinde kirlerin ve lekelerin yumuşaması ve yıkama aşamasında en yüksek çözümün amaçlanmaktadır. Daha sonraki aşama ise halıların asıl yıkama işlemidir. Bu aşamada ise halılar halı yıkama fabrikaları tarafından kullanılan yıkama makinelerinin özelliklerine göre yarı yada tam otomatik halı yıkama makineleri olarak değişiklik göstermektedir.Nur Konfor halı temizleme fabrikamızda kullanılan makineler son teknoloji ürünü tam otomatik makinelerden oluşmaktadır. Yıkama işleminden sonra halıları sıkma ve kurutma işlemine geçilir.

Sıkma ve Kurutma Aşaması


Yıkama işlemi ve durulamadan sonra yıkanan halılar üzerindeki suların kalmaması için sıkma ve kurutma işlemine tabi tutulur. Sıkma işlemi kozan tipi veya rulo tipi tabir edilen sıkma makinelerinde yapılır. Bu aşama sonunda halılar % 95 oranında sudan arındırılmış bir durumdadır. Sadece dokunulduğunda hissedilecek nem oranı olan halılar sıkma aşamasından sonra özel hazırlanmış kurutma odalarına alınır. Kurutma odaları her firmanın bünyesine göre değişiklik gösterir. Kurutma odaları kış ayları için özel hazırlanmış bölmelerdir.Nur Konfor halı temizleme olarak kurutma odalarımız yılın her günü 4 mevsim hizmete cevap verebilecek kapasitededir. Tamamen kuruyan halılar kuruma aşamasından sonra da bir süre havalandırılır ve paketleme aşamasına geçilir.SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ